Author Topic: Klima CG  (Read 65485 times)

Offline Mađo

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
Re: Klima CG
« Reply #200 on: January 05, 2014, 08:46:31 »
Prilažem tabelu sa mojim mjesečnim mjerenjima količine padavina na Njeguše kao i poređenje sa višegodišnjim prośekom.  :81:

Vjerovatno bi jedna sušna godina uz dvije padavinski "normalne" dovela stvari na svoje mjesto.  :27:

Offline SnowHunter

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
« Reply #201 on: February 01, 2014, 12:31:13 »
Zahvaljujući Gastonu  :45: imamo temperaturne brojke sa Studenog, pa evo kako se kretala srednja temperatura u januaru 2014, mjesečni prosjek iznosi +1.2°C:

Prosjek je izračunat na osnovu tri dnevna termina po klimatološkoj formuli. Čini se da senzor daje prilično korektne podatke.

Offline pg

• Hero Member
« Reply #202 on: June 02, 2014, 09:44:01 »
Koliko je palo kise u Podgorici u toku maja mjeseca
10.02.2012
11.02.2012
12.02.2012

Offline Mađo

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • *
« Reply #203 on: June 02, 2014, 09:52:25 »
Koliko je palo kise u Podgorici u toku maja mjeseca

Nažalost, više ne vodim evidenciju osim za svoje mjesto.Možeš naći potrebne podatke u arhivu Ogimeta.  :03:

Offline Nikola

• Sr. Member
« Reply #204 on: January 08, 2017, 22:14:29 »
Zanimljiva je klima Župe.Od Laza,malo prije jezera sa juga su visine od 1100mnv,a već od Kuta ka Morakovu  ja juga Prekornica.Par puta kad je u Nikšić padao snijeg u Župu nije a redovna je pojava da ga u Nikšić više i napada.
Dok Radovče na sličnoj nadmorskoj visini ima masu veće i češće snjegove.

Offline Niksic 3

• Sr. Member
« Reply #205 on: January 08, 2017, 23:15:15 »
Evo da je kazem nesto o klimi mog rodnog kraja Jasenovog Polja.Ovo selo se nalazi na uzvisenju Javorak na 920m.n.v ispod planine Vojnik.Ovo selo zimi je prepoznato po snijegu pa su cesci zastoji na njegovom magistralnom putu.Mecave pogotvo noci nisu rjetka pojava.Tokom ljeta zna i da bude toplo a i da bude svjeze,jutra su svjeza sa redovnom rosom.Cesci razvoji oblaka i grmljavine nisu rijetki tokom ljeta(Nikad necu zaboravit kad sam prije 3-4 godine iso u drva u J.Polje,sjecam se javise suncano,samo poslepodne razvoji oblaka i moguce slabe kise,rekoh ja nece ovo,kad dodjoh ujutru u selo doceka me sunce,kako je vrijeme odmicalo sve se smrkavalo,kad ono poslepodne ljusnula kisa a gromovi pucaju,sve mi se tada cinilo na metar od mene,taj intezitet kise i grmljavine nidje vise nikad be vidjoh).
J.Polje ima podjele,ima vise naseljenih mjesta:Zaogline,Bukova dola,Brezova Dola...
Centar sela je kod Zaoglina to je mjesto blizu ranča,920m.n.v
Od svih nabrojenih mjesta izdvaja se Brezova Dola koja se śevernije od zaoglina 2.5km i leze na sjvernu stanu Vojnika na 1000 m.n.v uz okolne visove Javorka,nije rijetkost da u selu pane 30cm a u Brezova Dola po metra,tamo planiramo familijarno izgradit kucu brvnaru za odmor.Tu je raj ljeti svjezina a zimi snjegovi veliki.Imam tamo 20.000m2 sume i livade :59:
Iz Jasenovog polja su Djokovici(Novak Djokovic),Todorivici,Minici i Durutovici(moje prezime,a onaj ranc mi drzi brat Boris Durutovic.)
« Last Edit: January 08, 2017, 23:23:43 by Niksic 3 »

Offline Niksic 3

• Sr. Member
« Reply #206 on: January 09, 2017, 13:28:44 »
https://youtu.be/t_c6UoBetHc
Evo i klipa iz J.Polja doduse snimljen je dio mjesta gdje ima malo stanovnika.Selo ima oko 75 stanovnika.

Offline Niksic 3

• Sr. Member
« Reply #207 on: January 18, 2017, 21:18:01 »
Zanimljiva je klima Župe.Od Laza,malo prije jezera sa juga su visine od 1100mnv,a već od Kuta ka Morakovu  ja juga Prekornica.Par puta kad je u Nikšić padao snijeg u Župu nije a redovna je pojava da ga u Nikšić više i napada.
Odakle si pokupio informacije?Zupa je ipak visocija i snjeznija od Nk.Zna da u Zupu napada 7-8cm a u Nk nista.Imam masu prijatelja iz Zupe i skoro svakodnevno se gledamo tako i zimi,vazda kad ih pitam kazu visi je u Zupi.Najhladnija sela su Zagrad i Morakovo.

Offline Nikola

• Sr. Member
« Reply #208 on: January 18, 2017, 21:23:27 »
Odakle si pokupio informacije?Zupa je ipak visocija i snjeznija od Nk.Zna da u Zupu napada 7-8cm a u Nk nista.Imam masu prijatelja iz Zupe i skoro svakodnevno se gledamo tako i zimi,vazda kad ih pitam kazu visi je u Zupi.Najhladnija sela su Zagrad i Morakovo.
Imam tamo rodbine a imam i društva sa fax-a pa me obavještavaju a jednom sam se i sam uvjerio.Nije sad to u 100% slučajeva ali makar što se tiče do Kuta je tako.

Offline Niksic 3

• Sr. Member
« Reply #209 on: January 20, 2017, 18:42:20 »
Zanimljiva je klima sela Prage u Niksicu.Udaljeno je 25 km od Nk.Nalazi se na 1070 m.n.v.Zimi lednijeg mjesta u zivotu nisam iskusio.Ako idje padne dobra kisa,pasce u Pragu,ako ide pane snijeg,pasce u Pragu.Selo je prelijepo i plodno,a njegova okolina je san za lovce,dosta divljaci pogotovo svinja,medjeda i lisica.Divljac se cesto spusti u selo i pravi stetu pogotovo svinje.
Ovo mjesto za ljubitelje svjezih ljeta,i snijeznih mjesta,ujedno s prirodom je pravo mjesto!

Offline Niksic 3

• Sr. Member
« Reply #210 on: Yesterday at 20:59:29 »
Zanimljivo je da je tokom jacih zima tih 50-60 tih godina u dosta situacija Nk ima nize minimalce od Ct zimi,a maksimalce i takodje,ko danas.

Offline Niksic 3

• Sr. Member
« Reply #211 on: Yesterday at 21:15:52 »
Takodje Danilovgrad nije imao nesto nize temp od Pg,razlika minimalnih je bilo 1c a sad lagan 3+c,sve naopako ode,s ovom klimatskom promjenom.